Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
194 posty 228 komentarzy

nieufnie i spode łba ...

Anna Raciniewska - Anna Niczyperowicz Raciniewska

Po pieniądze od sądu – tylko z komornikiem cz.2

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Pieniądze nadal nie wpłynęły. Komornik jest … bezradny. A sprawca bezczelnego unikania wykonania wyroku, zapewne jak to w naszym (k)raju bywa, niedługo odbierze nagrodę za wzorowe wypełnianie obowiązków.

 

Nadal trwają ogromne problemy z wyegzekwowaniem należności z tytułu prawomocnego wyroku sądu pracy. Szczegóły sprawy tutaj. Komornik jest bezradny bo sąd wojskowy nie ma własnego rachunku bankowego. Pieniądze sądu w Lublinie są na koncie innego podmiotu. Doszło do wypłaty prezes sądu wojskowego w Lublinie płk Jacek Białas musi wydać dyspozycję zapłaty dla 20 Rejonowych Warsztatów Technicznych w Lublinie, która to jednostka jest oddziałem gospodarczym sądu wojskowego. Płk Jacek Białas tego nie robi. Nie odpowiada na korespondencję komornika.

Jak wynika z rozmowy z księgowym 20 Rejonowych Warsztatów Technicznych nie można przelać należnych pułkownikowi Lewińskiemu pieniędzy bez dyspozycji płk Jacka Białasa. Tak właśnie wygląda praworządność w sądach wojskowych. Prezes sądu nie czuje się w żaden sposób zobligowany do wykonania prawomocnego wyroku sądowego. I co można takiemu zrobić?

Oczywiście to kwestia czasu. Te pieniądze uda się wyszarpać, z odsetkami. Tyle tylko, że te odsetki zapłaci Skarb Państwa, a nie płk Jacek Białas. Pan pułkownik dostanie nagrodę za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych od swojego przełożonego płk Mirosława Jaroszewskiego, który także był przymuszony przez komornika do wykonania wyroku i nie poniósł z tego tytułu żadnych konsekwencji i nie poniesie. 

KOMENTARZE

 • Ośmiornica
  Nikt należycie nie nadzoruje sądów wojskowych, więc robią co chcą.
 • czas na zminę Konstytucji
  To już nie jest demokratyczne państwo prawne. To karykatura Państwa Polskiego. Jakie działania w tej sprawie podejmie minister obrony, bo to jego działka? Czy wzorem swojego poprzednika będzie udawał, że nic się nie stało?
 • @swordfish
  Bo sądy wojskowe to takie państwo w państwie... Bardzo interesujący artykuł.
  ukłony,
 • @Druss
  Tyle tylko, że obowiązująca Konstytucja nic nie wspomina o ,,państwie w państwie". Art. 3 Kostytucji -Rzeczpospolita Polska jest państwem jednolitym.
 • @swordfish
  jutro wstawię pisma pułkownika Lewińskiego, który w sumie sam jest zmuszony bombardować instytucje , bo skoro biedny komornik załamał ręce a prezes sądu śmieje się w nos???
 • @Anna Raciniewska
  Skoro mamy zapis o demokratycznym państwie prawnym urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej (art. 2 Konstytucji) to elementarne zasady takiej sprawiedliwości każą wyciągnąć konsekwencje służbowe wobec prezesa sądu, który ani myśli wykonać prawomocny wyrok sądu. Swoją drogą to kompletna paranoja, aby prezes sądu odmawiał wykonania wyroku, który bądź co bądź wydany został w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej. Warto zapytać ministra obrony co zamierza w tej sprawie zrobić i czy też uważa, wzorem poprzedniego ministra, że nic się nie stało.
 • @all
  Pan ppłk. M. Lewiński będzie gościł u nas w NE w przyszłym tygodniu. Wiem, że Pan sędzia czyta notatki na NE i wasze komentarze.
 • @Kacper Gizbo
  Prokurator Generalny włśnie zdymisjonował winnych skandalu z ujawnieniem reżimowi białoruskiemu danych dotyczących działacza opozycji demokratycznej. Jak zachowa się minister obrony? Czy długo będzie badał sprawę?
 • @swordfish
  Ile dajemy czasu nowemu ministrowi na reakcje w sprawie sądów wojskowych? Do końca sierpnia, a potem piszemy, że tak jak jego poprzednik, przymyka oko lub nawet boi się interweniować.
 • To jest bagno w MON
  Można powiedzieć, że w MON, to jest zasada. Szefowie instytucji wojskowych nie honorują prawomocnych wyroków sądowych. Tutaj mamy przykład sądu wojskowego, a raczej postawy prezesa sądu wojskowego, który odmawia wykonania wyroku sądu. Posiada on również świadomość, że każdy dzień, to dodatkowe odsetki.

  Jednak prezes sądu nie martwi się, że budżet Skarbu Państwa zostanie pomniejszony o określoną kwotę, ponieważ, to zostanie zapłacone nie z jego pensji. Jeżeli zbadalibyśmy inne sądy, to mogłoby się okazać, że takie odsetki idą w grube dziesiątki lub setki tysięcy złotych.

  Podobnie postępuje inna instytucja MON.

  Chodzi o Wojskową Agencję Mieszkaniową. Prawomocne wyroki sądowe zobowiązują tę instytucję do wypłaty na rzecz Wspólnot Mieszkaniowych określonych należności, a szef WAM, jako instytucji Skarbu Państwa pokazuje gest Kozakiewicza i śmieje się w kułak.

  Wyrok opiewa na kilka tysięcy odsetek oraz pokaźne koszta sądowe, które ostatecznie zostaną wyegzekwowane, ale również szef WAM nie poniesie odpowiedzilności za łamanie prawa i lekceważenie wyroków sądowych.
  Jest jeszcze jedna sprawa. Otóż polskie sądownictwo podlicza wpływy z rozpraw sądowych, a nikt nie analizuje tego, że znacząca część tych wpływów pochodzi ze Skarbu Państwa.
  Jedna instytucja Skarbu Państwa napełnia kieszeń innej instytucji Skarbu Państwa. Co na to minister finansów?

  On ma ważniejsze sprawy. Co za państwo, co za procedury?
 • x
  "Komornik jest bezradny."
  Kpina? Jakoś w sprawie prostego obywatela potrafi żądać wskazania składowych i straszyć inne związane podmioty karą więzienia za nie ujawnienie dochodu i kont na które wpływają środki obciążonego egzekucją.
  No, ale rozumiem komornika, też ma rodzinę, pewnie dzieci..:p
 • @Michał Podobin
  Premier dymisjonuje generałów i ich ministra, pan prezydent zastanawia się wraz ze swoimi doradcami nad budżetem MON, posłowie z sejmowej komisji MON są naciskani przez opozycję by wesprzeć środki na obronność, a pieniądze przeciekają między palcami.  To wszystko w pełnej bezkarności ze strony urzędników MON.  Słusznie powiedzial kiedyś generał Skrzypczak, że to biurokracja wojskowa jest odpowiedzialna za bałagan w siłach zbrojnych. Ale wówczas, przy akompaniamencie wielu mediów wyrzucono z wojska jednego z mądrzejszych generałów, ponieważ powiedział prawdę, a szkodnicy zostali.  Niegospodarność stanowi jeden z zarzutów, jaki stawiają prokuratorzy wojskowi wielu oficerom, a sędziowie w powadze Wysokiego Sądu wymierzają wysokie kary.  A czym różni się niegospodarność szefa Wojskowego Zarządu Infrastruktury z Zielonej Góry od zacytowanego w artykule prezesa sądu i nadzorujących prokuratorów?  Skazani w procesie infrastruktury w ostatnim słowie żałowali za swoje czyny, a prezes sądu wojskowego, prokurator wojskowy, czy też szef WAM śmieją się i załatwiają swoje osobiste porachunki, pokazując skarżącemu i nam wszystkim, że my możemy im skoczyć.....  O jakim państwie my mamy mówić? Czy to, co ukazują te materiały mogą dotyczyć państwa w środku Europy?  Stopień degeneracji sądów wojskowych i prokuratury wojskowej oraz całego aparatru nadzoru sięgnął dna. Kto do tego dopuścił?  Slusznie mówil wczoraj Arcybiskup Dzięga w Częstochowie\"  \"Jedni są już usatysfakcjonowani, przynajmniej tak mówią, i chcą zamykać ten temat, ale inni dalej pytają, bo im brak odpowiedzi. Bo Naród ma prawo pytać, gdyż Naród jest suwerenem we własnym państwie. Instytucje państwowe nie służą \"jakiemuś państwu\", czy \"jakiejś formie państwa\", ale służą państwu według woli Narodu. Naród suwerenny nie może być klientem ani petentem we własnym państwie. Naród nie jest intruzem w swoim państwie. Jest u siebie. Podobnie też suwerenny Naród nie może być zmuszany do postawy klienta wobec innego państwa lub narodu. \"  Pytamy i będziemy dalej pytać, kto Wam pozwolił na budowanie takiego państwa, atrapy demokracji? Nie zgadzamy się na tworzenie przestępczych procedur i okradania budżetu Skarbu Państwa i tolerowania takich urzędników.  To z naszego wyboru sprawujecie władzę i zrobimy wszystko, by jej was pozbawić.
 • @Torin
  właśnie tak to wygląda, żeby szaraka puścic z torbami zawsze jakos sie znajdzie sposób, ale przecież komornik nie bedie zadzierał z sędziami...
 • @Anna Raciniewska
  Tak jak mówiłem, czas na zminę Kostytucji. Ta obecna jest wirtualna, nie przystaje do rzeczywistości.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

ULUBIENI AUTORZY

więcej