Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
194 posty 228 komentarzy

nieufnie i spode łba ...

Anna Raciniewska - Anna Niczyperowicz Raciniewska

Europa „uleczyła” Grecję

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Aplikowanie cudownego lekarstwa na greckie problemy, w wykonaniu europejskich „ratowników” bardziej przypomina akcję łódzkich łowców skór niż fachową reanimację

 

Podczas kiedy w Polsce rząd igra z cierpliwością pacjentów, rękoma lekarzy i aptekarzy, inne kraje dzięki wydatnej pomocy swoich dobroczyńców z Europy borykają się z prawdziwymi dramatami.

Greckie stowarzyszenie farmaceutów PEPharm informuje, że odnotowano braki w prawie połowie z listy 500 najczęściej używanych leków. A nawet jeśli są one dostępne w hurtowniach, farmaceuci muszą za nie płacić z góry jeśli nie chcą zostawić pacjentów na lodzie.

Greccy aptekarze codziennie godzinami negocjują z producentami, hurtownikami i kolegami po fachu poszukując potrzebnych dla ich klientów leków. Czasami są to leki ratujące życie (przeciwzakrzepowe czy inhalatory dla astmatyków), których w hurtowniach po prostu brakuje.

„Kiedy widzimy, że nie możemy ich zamówić, chce nam się płakać” mówi Mina Mavrou, właścicielka apteki w Atenach.

Martin McKee, profesor z London School of Hygiene and Tropical Medicine, uważa, że obecny kryzys finansowy snuje w tym kraju prawdziwą „grecką tragedię” spowolnionego dostępu do opieki medycznej i coraz gorszych skutków dla pacjentów.

Greckie ministerstwo zdrowia konsekwentnie odmawia komentarza.

Dlaczego doszło do tak niedopuszczalnej sytuacji?

Prawdopodobnie jedną z głównych przyczyn jest to, że w Grecji ceny leków ustalane są przez rząd, a ten w ramach działań oszczędnościowych zarządził w zeszłym roku ich obniżenie. Reakcją hurtowników była wyprzedaż leków za granicę, gdzie mogą uzyskać wyższe ceny niż w kraju. Sprawę pogarsza dodatkowo obniżenie dofinansowań rządowych. Hurtownicy i farmaceuci zauważają, że systemowi brakuje płynności finansowej – ubezpieczyciele opóźniają wypłaty dla aptek, które z kolei nie mogą przez to w terminie opłacać faktur od dostawców.

„Państwowi ubezpieczyciele są winni farmaceutom 330 mln euro za leki kupione od kwietnia” powiedział Dimitris Karageorgiou, zastępca prezesa stowarzyszenia farmaceutów.

 Nawet Polacy płacą za aspirynę więcej niż Grecy” mówi sekretarz generalny EAEPC (European Association of Euro-Pharmaceutical Companies) Heinz Kobelt.

Płacą, bo mogą ją kupić, na szczęście jeszcze nie jest na receptę …

KOMENTARZE

  • ubezpieczają i kurują
    Jak się firmy ubezpieczeniowe i farmaceutyczne za coś poważnie wezmą to zawsze ludziom lżej !!!
  • @bolukas
    jeszcze tylko "żywią i bronią" i nic więcej do szczęścia nie braknie. Wszystkim -nawet tym po prawej stronie:)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

ULUBIENI AUTORZY

więcej