Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
194 posty 228 komentarzy

nieufnie i spode łba ...

Anna Raciniewska - Anna Niczyperowicz Raciniewska

Zaufanie w biznesie to przeszłość

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polski Związek Faktorów, istniejący od 10 lat, jest w szczytowej formie. Odnotowuje rekordowe obroty 67,1 mld zł i zapowiada dalsze wzrosty. W 2011 roku polski rynek faktoringu wzrósł o 19%, co oznacza spadek zaufania w biznesie

 

W ciągu 10 lat istnienia PZF wielkość obrotów wzrosła 9-krotnie (w 2001 roku było to 7,2 mld zł). Przybywa również członków Związku – w tej chwili jest ich 18: 16 instytucji finansowych oferujących usługi faktoringowe: arvato Polska, Bank Millennium S.A., Bank Ochrony Środowiska S.A., Bibby Financial Services Sp. z o.o., BRE Faktoring S.A. (były Polfactor S.A.), BZ WBK Faktor Sp. z o.o., Coface Poland Factoring Sp. z o.o., Faktorzy S.A. (od grudnia 2011), Fortis Commercial Finance Sp. z o.o., IFIS Finance Sp. z o.o., ING Commercial Finance Polska S.A., Pekao Faktoring Sp. z o.o., PKO BP Faktoring S.A., Pragma Faktoring S.A., Raiffeisen Bank Polska S.A., SEB Commercial Finance Sp. z o.o., oraz dwóch członków wspierających: Hilton-Baird Financial Solutions Sp. z o.o. i FaktoringBroker Sp. z o.o.

Odczucie niepewności na rynku krajowym i światowym oraz powiększające się trudności przedsiębiorców w regulowaniu zobowiązań były kołem napędowym rozwoju branży faktoringu. W takim momencie wzrasta zainteresowanie produktami pozwalającym utrzymać bezpieczną wymianę handlową z odbiorcami.

„Patrząc z perspektywy 10 lat istnienia PZF, widzimy, że faktoring stał się chętnie wykorzystywanym sposobem finansowania działalności przedsiębiorstw, zarówno w dobrych, jak i złych czasach. Jego popularność stale rośnie, zarówno wśród małych firm, jak i dużych korporacji. Dzieje się tak, ponieważ faktoring jest instrumentem elastycznym, a zarazem kompleksowym, obejmującym szereg usług. Korzyści te mogą potwierdzić nawet najbardziej wymagające przedsiębiorstwa” tłumaczy Mirosław Jakowiecki, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów.

W 2011 roku udział faktoringu pełnego (kiedy faktor przejmuje od swojego klienta ryzyko braku zapłaty od jego kontrahenta) wyniósł w portfelu firm PZF 44,83% obrotów. Udział faktoringu zagranicznego (gdy faktor finansuje transakcję międzynarodową) wyniósł 19,76% obrotów firm PZF.

Pozycję lidera rynkowego wśród firm faktoringowych należących do PZF utrzymał w minionym roku Raiffeisen Bank Polska (z udziałem w obrotach firm PZF  23,5%). Natomiast Coface Poland Factoring (15,6% w obrotach PZF) i ING Commercial Finance (14,7%) zamieniły się pozycjami w porównaniu z rokiem poprzednim i zajęły wśród największych firm PZF odpowiednio 2. i 3. pozycję.

KOMENTARZE

  • Anna Raciniewska
    wygląda na to, ze im gorzej się ma gospodarka, tym lepiej prosperuje faktoring i windykacja. Czyli rośnie im dynamicznie - a co z gospodarką?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

ULUBIENI AUTORZY

więcej