Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
194 posty 228 komentarzy

nieufnie i spode łba ...

Anna Raciniewska - Anna Niczyperowicz Raciniewska

Podatek wielokrotny

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Szacuje się, że 30% Polaków pozbywa się niechcianych prezentów, które Mikołaj podrzucił im pod choinkę. Mikołaj zwrotów nie przyjmuje, więc kwitnie sprzedaż na aukcjach internetowych.

 

W tym miejscu czeka niemiła niespodzianka.

Pomimo, że prezent ofiarowany był już raz opodatkowany, jeśli zostanie sprzedany ponownie przed upływem 6 miesięcy, trzeba będzie kolejny raz odprowadzić haracz fiskusowi. Dochód z transakcji handlowej sprzedający swój prezent ma obowiązek wykazać w swoim zeznaniu rocznym.

Dochód = przychód – koszty. Jednak jakie to koszty w rzeczywistości można wykazać, jeśli chodzi o pozbycie się nietrafionego prezentu…

„Szkopuł w tym, że sprzedawca świątecznego prezentu najprawdopodobniej zapłaci podatek od całej kwoty uzyskanej z transakcji” mówi Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy. „Kosztem uzyskania przychodu ze zbycia otrzymanej w darowiźnie rzeczy jest bowiem tylko wartość nakładów poczynionych w czasie jej posiadania. A raczej nikt nie inwestuje w nietrafiony upominek. Ewentualnie można odliczyć wydatki związane z samą sprzedażą, ale to niewielkie kwoty, np. koszty przesyłki.

W zeznaniu podatkowym za ostatni rok dochód ze sprzedaży należy zsumować z innymi (umowa o pracę, zlecenia itd.), a podatek wyliczyć w zależności od wysokości całości dochodu.

Jeśli Mikołaj miał, pomimo braku gustu, dość duże możliwości finansowe i prezent jest wartościowy, mamy szansę na jeszcze jeden podatek. Sprzedając przedmiot o wartości powyżej 1000zł, jesteśmy zobowiązani zapłacić 2% PCC czyli podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jednym słowem, aby uniknąć opodatkowania wielokrotnego, możemy poczekać ze sprzedażą do lipca, wtedy pieniądze akurat będą na wakacje …

KOMENTARZE

 • @Anna Raciniewska
  miło posiąść wiedzę w jaki jeszcze sposób można wspomóc budżet państwa.
  Oby tylko naszym miłościwie panującym ptasiego mleka nie brakło...

  A już ta rada, żeby wstrzymać się do lipca, aby uniknąć wspomagania państwa jest co najmniej nie na miejscu...
  Jest po prostu nieobywatelska.
 • śmierć i podatki
  w rajach podatkowych też sie umiera
 • Prezenty ślubne.
  Prezenty ślube też podchodzą pod wymogi naszego prawa podatkowego.

  Podobnie komunijne itp.

  Zgodnie z prawem to darowizny no i kłania się podatek PCC :-)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

ULUBIENI AUTORZY

więcej