Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
194 posty 228 komentarzy

nieufnie i spode łba ...

Anna Raciniewska - Anna Niczyperowicz Raciniewska

25 stycznia 1949

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Styczeń to miesiąc niosący nieszczęścia Polsce. „Wyzwolenia” miast i wsi i inne klęski żywiołowe. Wśród nich – powstanie Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej. Ciekawe czy do strefy euro tez wdepniemy w kolejnym styczniu… tradycji musi stać się zadość!

 

RWPG to inicjatywa Stalina. Formalnie układ zawiązano 25 stycznia 1949 r. W zamyśle była to wschodnioeuropejska odpowiedź na Plan Marshalla i powstanie Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej. Założycielami byli: Bułgarska Republika Ludowa, Republika Czechosłowacka, Polska Rzeczpospolita Ludowa, Rumuńska Republika Ludowa, Węgierska Republika Ludowa, Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Szczęśliwe rozwiązanie RWPG nastąpiło na ostatniej sesji organizacji w Budapeszcie, która odbyła się 28 czerwca 1991.

Według I artykułu statutu RWPG miało wspierać planowany rozwój gospodarki narodowej, przyspieszanie postępu technicznego, podniesienie poziomu industrializacji, wzrost wydajności pracy i zwiększenie dobrobytu państw członkowskich. Brzmi znajomo ? ;)

W latach 60. podjęto próby ożywienia wzrostu gospodarczego i postępu naukowo-technicznego krajów bloku wschodniego. Na sesji RWPG w czerwcu 1962 przyjęto zasadę międzynarodowego socjalistycznego podziału pracy. Jej kontynuacją był przyjęty w 1971 tzw. Kompleksowy Program Socjalistycznej Integracji Gospodarczej. Walutą rozliczeniową RWPG był rubel transferowy funkcjonujący wyłącznie w formie zapisów na kontach powołanego w 1963 Międzynarodowego Bank Współpracy Gospodarczej (MBWG). Finansowaniem przedsięwzięć prowadzonych w ramach programów integracji gospodarczej RWPG zajmował się powołany w 1970 Międzynarodowy Bank Inwestycyjny (MBI). Oba banki istnieją po dzień dzisiejszy, Polska jest jednak udziałowcem tylko pierwszego z nich. W praktyce integracja gospodarcza krajów członkowskich pozostawała ograniczona, m.in. z powodu braku waluty wymienialnej.

Czy Unia uczy się błędach? Euro dla wszystkich!!!!!

KOMENTARZE

  • @Anna Raciniewska
    mając takie doświadczenie we współpracy międzynarodowej, dziwię się, że nie odgrywamy pierwszych skrzypiec w UE (słaby epizod z prof. Buzkiem).

    Gratuluję wnikliwości w odkrywaniu paraleli, czy też światowych oszustw.
    Lubią się powtarzać, co jakiś czas. Nie ma niestety kreacjonistów i prawdziwych wizjonerów - tylko plagiaty.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

ULUBIENI AUTORZY

więcej