Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
194 posty 228 komentarzy

nieufnie i spode łba ...

Anna Raciniewska - Anna Niczyperowicz Raciniewska

Davos – igloo i balony

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Davos. Forum Ekonomiczne. Uczestnicy zamieszkują hotele płacąc za nocleg po 500 dolców. Między hotelami powstała wioska igloo o wdzięcznej nazwie "Okupuj Światowe Forum Ekonomiczne"

Zbudowali ją i zamieszkują działacze ruchu oburzonych na ekscesy finansistów i coraz głębszą przepaść między biednymi i bogatymi.  Między igloo wystawiono czerwony transparent z napisem "Hej, ŚFE! A gdzie przywódcy pozostałych 6,999 miliarda?".

Ruch, "okupujący" rozmaite miasta na wzór jesiennego protestu w Nowym Jorku i Londynie, utożsamia się z "99 procentami" społeczeństwa pomijanego przez decyzje rządzących, zapadające z korzyścią dla bogatego 1 procentu właścicieli i wyższej kadry menedżerów światowych koncernów. Ludność świata jesienią przekroczyła 7 mld.
Igloo i balony przypominają mi Krakowskie Przedmieście z naszym ruchomym namiotem i biało-czerwonymi setkami balonów lecących  w niebo, w naszym polskim proteście.
"Uważamy, że przywódcy na Światowym Forum Gospodarczym po prostu usiłują wdrożyć nowy system, aby zmaksymalizować zyski, a nie żeby pomóc światu" powiedział Amadeus Thiemann, inżynier z Zurychu, biorący udział w proteście, jednej z kilku niewielkich akcji pokojowych trwających w tym tygodniu w Davos.
Nie jest to jedyny protest. Swoje manifestacje mają m.in. Amnesty International i Greenpeace,  przeciwko ekscesom świata korporacji i cięciom budżetów państwowych, krzywdzących najbiedniejszych, a dla środowiska szkodliwych.
"Przy 50 mln ludzi żyjących poniżej granicy ubóstwa i ponad 200 mln bezrobotnych, przy ostatnim kryzysie nie jest to już kwestia trudów, lecz zaczyna być kwestią łamania praw człowieka" powiedział Salil Shetty, sekretarz generalny AI.
"Jest to kryzys spowodowany przez człowieka, i ludzie, którzy spowodowali ten kryzys, spośród których wielu jest teraz w Davos, powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności" oświadczył Shetty. „ Problemy spowodowała garstka ludzi, a konsekwencje w dwójnasób ponoszą ludzie biedni i marginalizowani” dodał.
Kumi Naidoo, dyrektor wykonawczy Greenpeace International, powiedział, że do Davos przyjechał po to, żeby zarówno protestować, jak i dotrzeć do przywódców.
"Ludzie na Światowym Forum Ekonomicznym, czy się to nam podoba, czy nie, to ci, którzy reprezentują globalną władzę gospodarczą i polityczną - powiedział do około stu osób zebranych na głównym placu Davos. Musimy naciskać mocniej, żeby wymusić na nich przejście do gospodarki opartej w mniejszym stopniu na węglu".
Na szczyt w alpejskim kurorcie zjechało około 2600 z najbardziej wpływowych ludzi na świecie, ale wezwanie do reform najprawdopodobniej obije się o głuche uszy.

Źródło: PAP
 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

ULUBIENI AUTORZY

więcej